
- заявление по образец (EX-18) в два екземпляра – попълнени и подписани;
- паспорт или лична карта. В допълнение:
- ако ще бъдете нает на работа: трудов договорили друг документ, доказващ работния Ви статус;
- ако сте самонает: документ, удостоверяващ вписването в регистъра на икономическите дейности/документ за вписване в търговския регистър;
- ако става дума за лице, което не упражнява трудова дейност в Испания: документ, удостоверяващ наличието на здравна застраховка, и документи, удостовeряващи, че разполага с достатъчно средствa;
- ако става дума за студенти: документ, че са записани в учебно заведение, документ, че разполагат с медицинска застраховка, декларация, че разполагат с достатъчно средства за себе си по време на престоя им . Участието в програма на ЕС за обмен на студенти и преподаватели се счита за доказателство за изпълнение на горните изисквания;
- Формуляр за кандидатстване (TA-1);
- Лична карта.
В последствие, ще Ви бъде предоставена социално-осигурителна карта – т. нар. Tarjeta de la Seguridad Social, която следва да представите в местния здравен център, за да Ви бъде назначен лекар и издадена здравна карта - Tarjeta sanitaria.
За да наемете жилище в Испания е необходимо да подпишете договор със собственика. Ако договорът е за наемане на жилището за по-малко от 5 години, с всяка година договорът автоматично се подновява. Ако в договора не е уговорен срок, то се приема, че наемането е за 1 година. При подписване на договора Вие ще трябва да платите на собственика депозит в размер на 1 или 2 месечни наема. Цените на наемите в Испания варират според различните градове, така например те са по-високи в Мадрид, Барселона, Билбао, Виктория и Сен Себастиян, особено в централните им части и по-ниски в покрайнините или околните градове, до които обикновено има редовни влакове и автобуси и могат да Ви отведат до центъра на града за по-малко от 30 минути.. За ориентиране в цените на жилищата – наемане на едностаен апартамент струва между 400 и 600 евро. Ако апартаментът е двустаен, цената е между 500 и 900 евро. Наемането само на стая е между 180 и 300 евро месечно.
Трябва да се уверите, че човекът, който отдава жилището е неговия собственик или има пълномощно от собственика да отдава това жилище под наем. От вас ще поискат документ за идентификация и обичайно фишове от последните три заплати или трудов договор. Може да ви поискат и препоръки от предишни наемодатели. Прочетете внимателно договора за наем и питайте собственика за неясните за вас клаузи.
Ако възнамерявате да купувате имот в Испания, е задължително правната сделка да бъде извършена пред нотариус.
Признаване на дипломи и квалификации
С цел преодоляване на множеството различия в квалификационните стандарти на отделните Европейски страни, Европейската Комисия предоставя няколко инструмента, целящи да осигурят повече прозрачност и яснота при признаване на дипломи и квалификация.
- Европейската квалификационна рамка е основен приоритет за Европейската комисия в процеса на признаване на професионални компетенции. Основната цел на рамката е да създаде връзки между различните национални квалификационни системи и да гарантира безпроблемно трансфериране и признаване на дипломите.
- Европейската мрежа NARIC обхваща Национални центрове за информация при признаване на академично образование във всички страни, членки на ЕИП: www.enic-naric.net . / Повече информация можете да намерите на: https://www.ciencia.gob.es/portal/site/MICINN/menuitem.8ce192e94ba842bea3bc811001432ea0/?vgnextoid=f832ffc6994a9610VgnVCM1000001d04140aRCRD&vgnextchannel=024dffc6994a9610VgnVCM1000001d04140aRCRD&lang_choosen=en
- Europass също е инструмент, осигуряващ прозрачност на професионалните умения. Системата Europass осигурява яснота при разглеждане и признаване на професионалната квалификация в различните части на Европа. Във всяка държава от ЕИП са създадени национални центрове като основни звена за контакт за хората, които търсят информация относно системата Europass. За повече информация: https://europa.eu/europass/.
- Европейската система за трансфер на кредити има за цел да улесни признаването на периоди на обучение в чужбина. Тя функционира като описва образователната програма и прикрепя кредити към нейните компоненти. Представлява ключово допълнение към високо утвърдената програма за мобилност на студенти „Еразъм“.
Условия на труд и заплащане
Трудов договор:
Трудовите договори могат да бъдат писмени или договорени устно, но устните споразумения не са често срещани. Устните споразумения в момента са разрешени само, когато срокът е по-малък от четири седмици в категорията за временна заетост поради определени производствени обстоятелства. Всички останали видове договори трябва да са в писмена форма.
След като договорът е подписан от двете страни, работодателят трябва да информира публичните служби по заетостта за съдържанието му, както и за всички удължавания на договора. Това може да стане по електронен път. В договора може да бъде определен изпитателен срок. Максималната продължителност на този срок е шест месеца за квалифицирани техници и два месеца за всички останали работници. По време на изпитателния период трудовото правоотношение може да бъде прекратено по инициатива на всяка една от страните, по определена причина, без тя да дължи предизвестие или изплащане на компенсация за това.
Заплащане:
Всяка година правителството определя минимална работна заплата за страната. Незаконно е да бъдат наемани работници със заплащане под минимално установеното.
Минималната работна заплата за 2020 г. е 31,66 EUR на ден или 950 EUR на месец, в зависимост от това дали заплатата се определя ежедневно или месечно.
Заплатите се изплащат месечно. Работодателят трябва да предостави на служителя фиш за работната заплата, в който са ясно посочени информация за фирмата и работника, заплатата и направените удръжки (включително вноските за социално осигуряване на работника и данък върху доходите). Работодателят е отговорен за внасянето на вноските и следователно удържа законово предвидения размер на данъка върху дохода и осигурителните вноски. Удържаната сума за данък върху дохода зависи от заплатата и от някои лични и семейни обстоятелства, за които работникът е длъжен да информира работодателя (като например брой деца и издръжки, които работникът има). Стойността на осигурителната вноска, плащана от работниците, е приблизително 6,35%.
За една година следва да се получат не по-малко от 12 възнаграждения и не по-малко от 2 допълнителни плащания, които се изплащат обикновено през м. юли и в края на годината. Допуска се и разпределение на тези допълни възнаграждения в рамките на годината, което се нарича „пропорционално плащане”.
Работно време и отпуск: Нормалната продължителност на работното време е 40 часа седмично. Извънредният труд е доброволен, освен ако не е уговорено друго в колективен договор, трудов договор или когато е необходимо за предотвратяване и отстраняване на злополуки и щети. Работниците могат да работят максимум 80 извънредни часа годишно.
Годишният отпуск се определя чрез колективни договори или индивидуални договори и не може да бъде по-малък от 30 календарни дни.
Прекратяване на трудовото правоотношение: в случай, че работодателят реши да прекрати трудовото правоотношение с работника, но работникът не е съгласен с това, същият може да заведе дело срещу предприятието.
До помирително решение може да се стигне, когато в срок от 20 работни дни след уволнение работникът поиска започване на процес пред компетентната служба по трудово посредничество и арбитраж. Помирителното решение може да доведе до споразумение за възстановяване на работника, изплащане на обезщетение, а е възможно и да не се стигне до съгласие.
Ако не бъде постигнато споразумение, работникът може да подаде иск пред Трибуналът по заетостта Juzgado de lo Social, който след това ще се произнесе по въпроса.
Орган, който отговаря за спазване на трудовото законодателство: FOGASA е независим орган, който гарантира заплащането на работниците и на дължимата компенсация при уволнение или прекратяване на трудовото правоотношение - http://www.mitramiss.gob.es/fogasa/
Здравеопазване
В Испания държавата покрива здравните и фармацевтични нужди на своите граждани чрез Националната здравна служба, финансирана чрез социално осигурителните вноски и управлявана от автономни общности чрез Здравния департамент и регионалните Здравни служби. Повече от 90% от населението използва тази система за здравните услуги. Ако сте включени в социално осигурителната система, можете да ползвате безплатна медицинска помощ и хоспитализиране като представите социално осигурителната си карта.
При спешни случаи, най-доброто, което можете да направите, е да отидете до най-близкия спешен център или да повикате линейка на тел. 112.
Приблизително 15% от населението има някаква форма на частна медицинска застраховка, която допълва или е като алтернатива на общественото здравеопазване. В Испания има много частни медицински компании или фирми, които предлагат лично застраховане .
Гражданите на ЕС, които не са в системата на социалното осигуряване в Испания, могат да получат здравни грижи по време на временни пътувания до страната, при условие че са получили Eвропейска здравна карта в своята страна.
Информация за обезщетенията при безработица можете да откриете и в секцията „Често задавани въпроси” на сайта на обществената служба по заетостта, а именно: https://www.sepe.es/HomeSepe/Personas/distributiva-prestaciones/FAQS/preguntas-frecuentes-prestaciones.html
- помощ за безработица при недостигащ стаж: https://www.sepe.es/HomeSepe/Personas/distributiva-prestaciones/quiero-cobrar-el-paro/he-trabajado-menos-un-
- помощ след изчерпване на обезщетението за безработица: https://www.sepe.es/HomeSepe/Personas/distributiva-prestaciones/he-dejado-de-cobrar-el-paro/subsidio-extraordinario-desempleo.html
- помощ за лица със семейни отговорности: https://www.sepe.es/HomeSepe/Personas/distributiva-prestaciones/he-dejado-de-cobrar-el-paro/cargas-familiares
- помощ за лица над 52 години и над 55 годишна възраст: https://www.sepe.es/HomeSepe/Personas/distributiva-prestaciones/he-dejado-de-cobrar-el-paro/tengo-mas-de-55-anos
- Помощи за продължително безработни лица /ProgramadeActivaciónparaelEmpleo/, хора с увреждания, завърнали се емигранти, хора – жертви на сексуално или домашно насилие:https://www.sepe.es/HomeSepe/Personas/distributiva-prestaciones/he-dejado-de-cobrar-el-paro/no-tengo-prestacion.html
- Помощ за крайно нуждаещи се лица /Rentamínimadeinserción/ - отпуска се от правителството на автономна област Мадрид - Контакти: https://www.sepe.es/HomeSepe/contacto/atencion-telefonica/tel-ciudadanos.html
Той е 25% за работници, които не са данъчни резиденти, с изключение на работниците във фермите, за които приспадането е 2%.
2. Корпоративен данък - сегашната данъчна ставка е 30% за големите предприятия и 25% за малките и средни предприятия, но съществуват и други специални ставки;
3. Данък върху получено наследство и дарения;
II Косвени данъци:
- ДДС – данъчните ставки са 4%, 10% и 21% в зависимост от вида стоки;
- Данъци при прехвърляне на имоти;
- Данъци върху алкохол, тютюн, горива;
- Други местни данъци.
Ако имате нужда от допълнителна информация можете да се свържете с EURES съветниците ни за Испания.