Обща информация:
Автобиографията трябва да е добре структурирана, като в отделните секции информацията следва хронологично. В секцията професионален опит се започва с настоящата или последната месторабота.
На интервюто кандидатът трябва да предостави автобиография и други документи: дипломи, сертификати, свидетелство за съдимост, медицинско свидетелство, препоръки от предходни работодатели. Работодателят може да проведе психологически тест.
Жилище – намиране на жилище, цени на жилища, наеми на жилища
За да избегнете възможни усложнения е препоръчително да знаете къде ще живеете в Румъния още преди да тръгнете за страната. Съществуват много възможности в зависимост от вашите средства и предпочитания.
Ако желаете да наемете апартамент за времето на вашия престой, може да разгледате съответните рубрики на вестниците. Също така може да се свържете с агенция за недвижими имоти или да потърсите оферта за наем или покупко-продажба на имот в интернет: http://www.imobiliare.ro/, www.ziare.ro, www.agentiiimobiliare.ro, https://www.paginiaurii.ro/cauta/imobiliare/. Цените варират в зависимост на големината на наемания имот, месторазположението и др. Договорът за наем трябва да е в писмена форма и този документ е официален и нотариално заверен. Договорът за наем трябва да бъде регистриран в данъчната администрация от наемодателя и е законово доказателство за вашето пребиваване в Румъния. Битовите сметки обикновено се плащат отделно.
В Букурещ, големите градове и курортните центрове, цените на имотите са по-високи в сравнение с останалата част от страната. При покупко-продажба документите трябва да имат нотариална заверка. В допълнение, трябва да се сключат договори с всички доставчици на услуги – електричество, газ, вода, телефон и др.
Средната цена на м2 ново строителство варира в рамките на EUR 1179-1419, а на старото - EUR 1152 - 1500.
Признаване на дипломи и квалификации
С цел преодоляване на множеството различия в квалификационните стандарти на отделните Европейски страни, Европейската Комисия предоставя няколко инструмента, целящи да осигурят повече прозрачност и яснота при признаване на дипломи и квалификация.
1. Европейската мрежа NARIC обхваща Национални центрове за информация при признаване на академично образование във всички страни, членки на ЕИП: www.enic-naric.net. Националния център в Румъния(Centrul National De Recunoastere si Echivalare a Diplomelor (CNRED: можете да намерите на:http://www.cnred.edu.ro.
2. Europass също е инструмент, осигуряващ прозрачност на професионалните умения. Системата Europass осигурява яснота при разглеждане и признаване на професионалната квалификация в различните части на Европа. Във всяка държава са установени места за информация относно системата Europass – за повече информация: www.europass.cedefop.europa.eu.
3. Европейска квалификационна рамка – създава връзки между отделните национални системи за квалификация и гарантира безпроблемното трансфериране и признаване на дипломи.
4. Европейска система за трансфер на кредити – спомага за признаване на периоди на обучение в чужбина.
За да продължите образованието си или да започнете работа в Румъния е необходимо признаване или приравняване на дипломите, придобити в други държави. Тези дипломи трябва да са издадени от управомощени в съответната страна институции. За започване на процеса на признаване, трябва да се подаде заявление, придружено от съответните документи към Националния център за признаване и приравняване на дипломи към Министерството на образованието, науката, младежта и спорта /CNRED/. Центърът автоматично признава сертификати и дипломи, издадени от акредитирани образователни институции в рамките на ЕС, ЕИП и Швейцария. Документи, издадени от трети страни се признават само ако обучението там е сходно на това в Румъния и между двете страни има споразумение за признаване на дипломите. В противен случай се провеждат тестове, изпити или практики.
Румъния е част от международния обмен на студенти чрез програми от рода на Еразъм и подписани протоколи или двустранни споразумения за стипендии и др.
За допълнителна информация, отнасяща се до международното сътрудничество - https://www.edu.ro
Труд, полаган между 22 часа и 6 часа се счита за нощен. Компенсацията за нощен труд е или намалено работно време – 7 часа или увеличение на основната заплата с 25 %.
Кодексът на труда предвижда обедна почивка, между дневна почивка, седмична почивка и официални празници. Официалните празници не се включват в платения годишен отпуск. Минималната продължителност на платения годишен отпуск е 20 работни дни. Допълнителен отпуск ползват лицата с намалена работоспособност и работещите при вредни условия. Допълнителен платен отпуск се ползва при сключване на граждански брак, раждане, смърт на член от семейството, кръводаряване и др. Работещите имат право на платен/ неплатен отпуск за професионално обучение. Други видове отпуск – отпуск за временна неработоспособност, отпуск за бременност и майчинство, отпуск за гледане на болно дете и др. За разрешаване на възникнали ситуации в личния живот, работещите имат право на неплатен отпуск.
Считано от 01.01.2020 г. минималната работна заплата е 2 230 RON/месечно за пълно работно време от 167,33 часа/месец. За висшистите с 1 година стаж по завършената специалност, минималната работа заплата е 2 350 RON/месечно.
За периода 01.01.2019 – 31.12.2028 г. за работещите в сектор Строителство е гарантирана минимална работна заплата 3 000 RON/месечно. За същия перод, работещите в строителството са освободени от плащане на данък общ доход, здравни осигуровки и плащат намалени социални осигуровки. Работодателите също плащат социални осигуровки по намалени ставки.
През март 2020 средната нетна заплата е 3 294 RON/месечно. Най-високи са нетните заплати в компютърното програмиране, консултантските и съпътстващите услуги, информационните услуги /8 289 RON/месечно, 1 710 EUR/, производство на кокс и нефтопродукти /5 655 RON/месечно, 1 178 EUR/.
Най – ниските нетни заплати се получават в хотелиерството и хранителната промишленост /1 862 RON/месечно, 388 EUR/ и шивашка промишленост /1 801 RON/месечно, 375 EUR/.
Заплатата включва основната заплата, обезщетения, доплащания и други допълнителни суми. Нетната заплата е сумата, която работникът получава след удържане на осигуровките и данък общ доход.
Уволнението е акт на работодателя в случаите на: сериозно нарушаване на трудовата дисциплина, арест за повече от 30 дни, физическа и ментална невъзможност за изпълнение на трудовите задължения, професионална непригодност. Уволнение по причини, независещи от работника може да са индивидуални или колективни. Масовото уволнение представлява уволнение в рамките на 30 дни на определен брой лица в съотношение към наетия персонал. Работникът трябва да бъде информиран за уволнението писмено. Обикновено предизвестието за уволнение е 20 работни дни.
Напускането е доброволен акт на работника, предшествано от писмено предизвестие. Предизвестието не може да е по-дълго от 20 календарни дни за работниците и 45 календарни дни за управленски персонал.
Сезонната заетост се урежда със срочен трудов договор на пълно работно време. Съгласно румънското законодателство за наемането и командироването на чужденци, сезонен работник е чуждестранен гражданин с постоянно местоживеене в друга държава, но легално живее временно на територията на Румъния, нает е на територията на Румъния със индивидуален срочен трудов договор, сключен с работодател, за да работи по време на сезона. Сезонната работа е във връзка с последователността на сезоните и дейностите зависят от сезонните условия. Сезонната работа изисква в определени периоди от годината работна ръка, значително превишаваща обикновената заетост.
Съгласно Кодекса на труда, срочния трудов договор може да бъде продължаван многократно, дори ежемесечно, но за не повече от 36 месеца. Всеки работодател може да сключи не повече от 3 последователни срочни договора с конкретното лице.
Орган, отговарящ за спазване на трудовото законодателство
Органът, отговарящ за спазване на трудовото законодателство е Инспекцията по труда - https://www.inspectiamuncii.ro.
В нейните задължения влиза поддържане на регистър на частните трудови посредници, контрол върху спазването на безопасни и здравословни условия на труд.
Информация за териториалните офиси на Инспекцията по труда може да намерите на сайта на Инспекцията, секция “Contact”.
Здравна система
Всеки здравноосигурен има право на ползване на услуги от здравноосигурителната система на база на задължително плащане на суми към националния здравноосигурителен фонд, администриран от Националната здравно-осигурителна каса (CNAS) и териториалните й поделения.
Съгласно законодателството, чуждестранните граждани и лицата без гражданство са осигурени, в случай че докажат пребиваване в Румъния и плащане на вноски към фонда.
Гражданите на страни-членки на ЕС/ЕИП имат право на медицински грижи в срока на временно пребиваване до 6 месеца, ако притежават валидна Европейска здравна карта. Такава карта може да получи и гражданин на трета държава, ако пребивава легално в ЕС и е покрит от национална здравноосигурителна система в Европа. Картата дава право на получаване на медицинска помощ, която не може да бъде отложена до завръщането в страната по местоживеене. Участието в здравноосигурителната система на страна-членка на ЕС се доказва с формуляр S.
След получаване на разрешение за пребиваване в Румъния, лицата имат задължение за информират властите в страната по местоживеене за промяната.
В зависимост от националното законодателство, съответните компетентни органи от страната-членка на ЕС/ЕИП ще решат дали лицето продължава да е осигурено.
Здравното осигуряване е задължително и дава право на достъп до основен пакет здравни грижи /здравни консултации, лекарствени препарати и основно болнично лечение/. Определени групи лица получават лекарства на намалени цени или безплатно, както и намалена пациентска такса. Някои категории лица са здравноосигурени без заплащане на здравни вноски: деца до 18 г. или студенти до 26 г.; ветерани, вдовици от войната и др.; лица с увреждания без доходи; бременни и майки, наскоро родили без/или с ниски доходи.
Общопрактикуващите лекари оказват първична медицинска помощ /спешна помощ, помощ при остри състояния, наблюдение на хронични болести, превантивна грижа и др./, а също така и допълнителни услуги – семейно планиране, елементарни операции и др. От услугите им се ползват осигурени и неосигурени лица.
Лекарства, за които не се изисква рецепта могат да се закупят свободно от аптеките.
Частното здравеопазване предлага достъп до широка гама от услуги, специалисти и висококачествено оборудване. По принцип частните клиники предлагат абонаментно обслужване и индивидуална здравна застраховка като методи за заплащане.
Може да проверите здравноосигурителния си статус на електронната платформа на Здравно осигурителната каса - http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
За допълнителна информация - www.ms.ro (Министерство на здравеопазването)
Командированите работници не плащат осигуровки в Румъния, затова е препоръчително да сключат индивидуална здравна застраховка за периода на работа в страната.
Пенсионната система в Румъния се базира на 3 стълба:
1. Държавна пенсия. Тя предлага 5 вида пенсии:
- пенсия за старост. Изисква се минимум 15 години осигурителен стаж, 63 години възраст за жените и 65 години за мъжете, пълният осигурителен период е 35 години:
- ранно пенсиониране;
- частично ранно пенсиониране;
- инвалидна пенсия;
- пенсия за преживял съпруг/съпруга или деца
За допълнителна информация – Национален пенсионен институт, www.cnpp.ro
2. Допълнително задължително пенсионно осигуряване. То е задължително за лица до 35 години и по желание за тези на възраст между 35 и 45 години. Дължимата вноска е включена във вноската за ДОО
3. Доброволно пенсионно осигуряване. Дава възможност за работника и работодателя да правят вноски за пенсия. Освободената от данъци вноска е в размер до 15 % от брутната заплата.
За допълнителна информация – Администрация за финансов контрол, сектор Индивидуални пенсии, https://asfromania.ro/en
За да се получи обезщетение за безработица трябва да са изпълнени едновременно следните условия:
- да са внасяни осигуровки 12 месеца в последните 24, преди кандидатстване за обезщетение;
- да липсват доходи или да са под минималния доход /500 RON/;
- да не е придобито право за пенсия;
- регистрация в бюрото по труда.
Обезщетението за безработица се изплаща месечно и за различен период в зависимост от осигурителния стаж: 6 месеца за стаж от поне 1 година или завършващи, 9 месеца за стаж поне 5 години, 12 месеца за стаж над 10 години. Обезщетението се получава месечно.
Допълнителна информация – Агенция по заетостта, секция Законодателство, www.anofm.ro,
Обект на социално подпомагане могат да бъдат лица или семейства в затруднено положение, изоставени деца, деца в институции, лица с увреждания, бездомни, жертви на трафик.
Социалните услуги включват – подпомагане и съпътстващи услуги за посрещане на основни нужди, лична грижа, възстановяване/рехабилитация, социално включване и др.
Социалното подпомагане включва – социални помощи, помощи при природни бедствия, пожар и инциденти, социални стипендии, помощи в натура, храна и материали, помощ за ползване на обществен транспорт, комуникации, помощи за деца, хора с увреждания и др.
За допълнителна информация:
http://www.mmuncii.ro – Министерство на труда и социалната защита
http://www.mmanpis.ro – Национална агенция за плащания и социална инспекция
http://anpd.gov.ro/web - Национална агенция за хората с увреждания
http://www.copii.ro/ - Национална агенция за защита на правата на децата и осиновяването
Компетентните институции в Румъния по прилагане на координацията на социално осигурителните системи са:
- Националната агенция за плащания и социална инспекция чрез териториалните поделения за издаване на електронни формуляри от серия F, отнасящи се до права за отпускане на семейни помощи;
- Национална агенция за обществени пенсии за издаване на електронен формуляр A1, удостоверяващ плащането на социални осигуровки в друга страна от ЕС в случаи на командироване или работа в повече от 1 страна едновременно;
- Регионални пенсионни служби за издаване на електронни формуляри от серия P, при издаване на общо пенсионно решение от институции от различни страни от ЕС при кандидатстване за пенсия за старост, инвалидност или при преживяване;
- Националната агенция по заетост чрез териториалните поделения за издаване на електронни формуляри от серия U за установяване на периоди на осигуряване, обстоятелства и др. за отпускане на обезщетение за безработица;
- Национална здравноосигурителна каса чрез териториалните си поделения за издаване на електронни формуляри от серия S за различни въпроси, касаещи здравни услуги.
Допълнителна информация може да бъде на мерена на сайтовете на:
- Националната агенция за плащания и социална инспекция: www.mmanpis.ro
- Национална агенция за обществени пенсии: www.cnpp.ro
- Националната агенция по заетост: https://www.anofm.ro/eures/ секция Social Security
- Национална здравноосигурителна каса: www.cnas.ro
Данъци се заплащат за доходи, получени от дейности, осъществени на територията на Република Румъния.
Данъците се удържат от брутната заплата и обикновено се заплащат чрез работодателя. Ставката на данъка върху доходите от работна заплата е 10 %. Освен това, пенсиите над определена сума /2000 RON/ също се облагат с данък върху дохода.
Дължими са също така местни данъци и такси /върху недвижимата собственост, МПС, земя и др., разрешителни, лицензи/, както и данък върху печалбата, акциз и др.
Стандартният размер на ДДС е 19 %, като съществуват и намалени ставки /9 % за водоснабдяване и канализация; доставка на храна; храни и безалкохолни напитки; лекарства в хуманната и ветеринарната медицина; хотелски нощувки и 5 % за ресторанти и кетъринг услуги; вестници, книги, учебници, достъп до спортни и културни обекти и събития, определени видове ново жилищно строителство и др./.
Самонаетите лица с регистрация като физическо лице или семейна асоциация трябва да се регистрират в Администрацията за публични финанси, за да получат единен данъчен номер и изчисляване и плащане на данък върху дохода.
За информация относно данък върху доходите – Национална агенция за данъчна администрация (ANAF):
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Contribuabili/scurt_ghid.htm
Администрация за публични финанси: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/telefoane_judete/Regiuni.htm.
Образование
До степен „висше образование” националната образователна система на Румъния включва следните нива:
- Предучилищно /0 – 6 години/
- Начално, включва подготвителната година и І-ІV клас
- Основно и средно, включващо нивата: V-VIII клас; IХ-Х клас и XI – XII/XIII клас
- Професионално обучение с продължителност от 6 месеца до 2 години
- След средно образование с продължителност 1 – 3 години
Средното образование се завършва с полагане на матура, която е задължително условие за прием във ВУЗ.
Висшето образование е организирано в 3 нива: 1. Бакалавър; 2. Магистър и 3. Доктор
Румъния е приела Болонската система за хармонизиране на образователните системи. Задължителното образование включва класовете от I до X.
Държавната образователна система е безплатна. Обучението се провежда на румънски език. Допуска се и обучение на други езици.
Гражданите на ЕС/ЕИП и Швейцария имат свободен достъп до всяко ниво на образование по същите законови условия както румънските граждани.
При преместване в Румъния, родителите трябва да представят документи, удостоверяващи степента на завършено образование в страната по произход.
Разходите за живот варират в различните региони и в зависимост от това дали живеете в град или село. По данни на националната статистика, 32 % от разходите са за храна и безалкохолни напитки, 16.5 % - жилища и битови сметки, 8 % - свободно време и култура, 7 % - транспорт, 5 % - здравеопазване, 5 % - съобщения, 9 % - облекло и обувки, 6 % - обзавеждане и поддържане на дома.
Цени на определени основни стоки: EUR 2.2 за 250 гр. краве масло, EUR 1 за 1 л. прясно мляко, EUR 1.4 за 1 кг. ориз, EUR 0.8 за 1 кг. картофи, EUR 0.4 за 0.5 кг. бял хляб, EUR 1.1 за 1 л. олио, EUR 0.7 за 0.5 л. бира, EUR 1.3 за кафе еспресо, EUR 9 за обедно меню в ресторант, EUR 1.3 за 1 л А 95 бензин.
Румъния има развита транспортна система, включваща жп, сухопътен, въздушен, речен и морски транспорт и метро в Букурещ.
ЖП транспорт: билети могат да се закупят от гарите, жп бюрата и онлайн на:www.cfrcalatori.ro Железниците са държавна и частна собственост.
Сухопътен транспорт: винетки могат да се закупят онлайн (https://www.roviniete.ro/en) на цена за леки автомобили 3 EUR за 7 дни, 7 EUR за 30 дни и 28 EUR годишна. Информация за обществения автобусен транспорт може да се намери на www.autogari.ro.
Метро в Букурещ: един билет - 2,5 RON, дневна карта - 8 RON, 10 билета - 20 RON.
Сключване на брак: законовата възраст за сключване на граждански брак е 18 години. Документи за сключване на брак се подават в офисите на Гражданско състояние по местоживеене или пребиваване. За информация: http://www.mae.ro/node/1455.
Раждане и смърт – тези събития се декларират и регистрират в офисите за гражданско състояние/местните власти по възникване на събитието.
http://www.anofm.ro/ - Националната агенция по заетостта (Agentia Nationala pentru Ocupare a Fortei de Munca (ANOFM)):
http://igi.mai.gov.ro/- Румънски имиграционен офис
https://www.politiaromana.ro/ - Полиция
http://www.mai.gov.ro - Министерство на вътрешните работи и административната реформа
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/ - Главна дирекция по паспортите към Министерството на вътрешните работи и административната реформа
http://www.mmuncii.ro - Министерство на труда, и социалната справедливост
http://www.mfinante.ro/ - Министерство на финансите
http://www.cnas.ro/ - Национална здравно-осигурителна каса
http://www.edu.ro/ - Министерство на образованието, науката и младежта
https://www.inspectiamuncii.ro – Инспекция по труда
Ако имате нужда от допълнителна информация можете да се свържете с EURES съветниците ни за Румъния.