
- Уверете се, че сте сключили надлежен договор за наем със собственика на избрания апартамент;
- След като наемете апартамента, направете подробен приемо-предавателен протокол (ако установите, че има повреди по апартамента или оборудването в него, информирайте незабавно своя хазяин и прикрепете снимков материал);
- Наемодателят може да поиска да заплатите гаранционен депозит за апартамента (от един до три месечни наема). Тези пари трябва да бъдат върнати при изтичане на договора и пребиваването Ви, стига по апартамента или оборудването му да няма повреди;
- Ще бъдете най-добре защитени, ако наемете апартамент чрез агенция за недвижими имоти, която трябва да Ви окаже пълно съдействие и да Ви информира за действащото законодателство в областта на недвижимите имоти в Република Словения.
Придобиването на имуществени права върху недвижими имоти за чужденци в Република Словения се регулира от Министерството на правосъдието на Република Словения.
Новият закон за реципрочността, който урежда начина и процедурата за установяване на реципрочност, се прилага от 17 септември 2017 г.
Цялата необходима информация за придобиването на права на собственост върху недвижими имоти може да бъде намерена на адрес:
MINISTRSTVO ZA PRAVOSODJE (Министерство на правосъдието)
Župančičeva 3
1000 Любляна
Тел.: +386(0)1 369 5342
Имейл: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Уеб сайт: Министерство на правосъдието
- колко ще струва услугата (дали има такса);
- колко време ще отнеме оценката – от няколко седмици до няколко месеца в зависимост от страната, целта и сложността на досието ви;
- какъв вид документ ще получите – пълно приравняване или сравнителен доклад;
- какво можете да направите, ако не сте съгласни с оценката (как да обжалвате)
Законът за заетостта (ZDR-1) определя елементите / информацията, която трудовият договор трябва да съдържа: договарящите страни, длъжността, местоработата, периода, за който е сключен договорът, независимо дали е за пълен работен ден или работа на непълно работно време, дневно или седмично работно време и разпределението на работното време, размерът на основното заплащане и всяко друго възнаграждение, периодът на изплащане, денят на плащането и начина на изплащане на заплатите, годишен отпуск, периодът на известие и информация относно съответния колективен трудов договор или устава на работодателя. Трудовият договор трябва да бъде съставен в писмена форма.
След като подпишете трудовия договор, работодателят е длъжен да ви регистрира за здравно осигуряване, пенсионно осигуряване / осигуряване за инвалидност и осигуряване за безработица от деня, в който започнете работа по трудов договор.
Всички разпоредби в трудов договор, които нарушават разпоредбите, съществуващи в колективен трудов договор или устава на работодателя, са невалидни.
Ако има промяна в длъжността или подробности за вида работа, местоработата, продължителността на трудовия договор или седмичното / месечно работно време (заетост на пълно или непълно работно време), работодателят трябва да прекрати договора и да ви предложи нов трудов договор, който да подпишете.
Трудовата заетост за определен срок се сключва чрез срочен трудов договор.
Можете също така да сключите специален трудов договор с работодател, който предоставя труд на друг работодател в съответствие с правилата, регулиращи пазара на труда.
Ако подпишете трудов договор на непълно работно време, вие се възползвате от правата и задълженията, произтичащи от заетостта пропорционално.
Ако сте наети като управител или специално упълномощено лице с правомощия за прокуриране, можете да се съгласите на различни права, задължения и отговорности, произтичащи от трудовия договор във вашия трудов договор по отношение на условията и ограниченията на срочна заетост, работно време, осигуряване на почивки и периоди на почивка, възнаграждение, дисциплинарна отговорност и прекратяване на трудовия договор.
Пълното работно време се определя седмично и обикновено е 40 часа седмично. Може да бъде по-кратко, но не по-малко от 36 часа седмично. Когато има повишен риск от нараняване или увреждане на здравето, пълното работно време може да бъде по-малко от 36 часа седмично. Пълното работно време не може да бъде разпределено за по-малко от 4 дни в седмицата.
Работодателят трябва предварително да уведоми служителите, ако трябва да изпълняват извънреден труд, и трябва да ги заплати съответно. Въпреки това, извънредният труд е ограничен до максимум 8 часа седмично, 20 часа месечно или 170 часа годишно. По изключение и с одобрението на работника, извънреден труд до 230 часа годишно се допуска в определени сектори, напр. здравеопазване, но това трябва да бъде предвидено в колективния договор за определен сектор или определена професия. Имате право на почивка от поне 12 непрекъснати часа на всеки 24 часа. Седмичният период на почивка трябва да продължи най-малко 24 часа без прекъсване.
Когато пълното работно време е организирано нередовно или временно преорганизирано, то не може да надвишава 56 часа седмично. Този тип договореност не може да продължи повече от 6 месеца. Работата през нощта е работа, която се извършва между 23 ч. И 6 ч. сутринта. Когато организирането на работното време води до въвеждане на нощна смяна, нощната работа включва 8 непрекъснати часа между 10:00. и 7:00 ч. Работното време на нощния работник не може да продължи над 8 часа на ден (средно изчислено за период от 4 месеца). Нощната работа е забранена за работници на възраст под 18 години, бременни жени и кърмачки. Има ограничения за извънреден и нощен труд за възрастни работници.
Орган, който отговаря за спазване на трудовото законодателство
Инспекция по труда - https://www.gov.si/drzavni-organi/organi-v-sestavi/inspektorat-za-delo/
Инспекцията по труда упражнява надзор в три области. В рамките на Службата за инспекция на трудовите отношения,инспекторатът осъществява надзор върху прилагането на закони, подзаконови актове, колективни трудови договори и общи актове, уреждащи трудовите правоотношения, заплатите и други доходи, произтичащи от трудови правоотношения, наемането на работници в страната и в чужбина, участието на работниците в управлението и др. стачки и безопасността на работниците на работното място, освен ако в разпоредбите не е предвидено друго.
Социалното осигуряване се осигурява от редица мерки в различни области, включително аспекти като здравеопазване, трудово законодателство, жилищно настаняване и образование. Важен аспект на социалното осигуряване е социалното подпомагане, при което редица услуги и финансови обезщетения се предоставят на групи и лица, които сами по себе си нямат достатъчно средства за издръжка. Социалната справедливост, солидарността и равните възможности са в основата на всички мерки, насочени към осигуряване на социална сигурност и социално включване за всички жители на Словения.
Трябва да попълните формуляр DR-02, заедно с инструкциите, достъпни на уебсайта (достъпни на словенски, италиански, унгарски, английски и немски език; формулярът може да бъде получен и във финансовото бюро) . Процедурата може да се извърши по три начина:
1.Лично подаване на заявлението за вписване в данъчния регистър във финансовото бюро; В допълнение към формуляра DR-02 трябва да имате документ за самоличност (лична карта или паспорт) и документите, съдържащи информацията, която трябва да бъде вписана в данъчния регистър (или променена и актуализирана);
2.Чрез упълномощено лице. В този случай упълномощеното лице трябва, освен с формуляра DR-02, попълнен с вашата информация, да разполага с пълномощно и копие от вашия документ за самоличност и документите, съдържащи информацията, която трябва да бъде вписана в данъчния регистър (или променена и актуализирана) );
3.По поща. В допълнение към формуляра DR-02 трябва да прикачите копие от идентификационния документ и документите, съдържащи информацията, която трябва да бъде вписана в данъчния регистър (или променен и актуализиран).
Ще получите удостоверение за присвоения данъчен идентификационен номер веднага или по пощата в рамките на няколко дни.
Задължение за уведомяване за промените
В случай на промяна на данни или допълнителни нови данни (напр. Нов адрес, банкова сметка) лицата трябва да докладват на данъчния орган за всяка промяна на данните от заявлението в рамките на осем дни след настъпването на промените. Промените на данни или допълнителна информация могат да бъдат съобщени във формуляра DR-02 (физическо лице), DR-03 (физическо лице с актив), формуляра DR-04 (юридическо лице) или на всеки друг документ с цялата информация, съдържаща се в предписаната форма.
Родителите могат да запишат детето си в държавно или частно детско училище, което осигурява предучилищно образование от момента, в който детето навърши 11 месеца, докато започне задължително образование. Родителите могат да избират между различни програми, предлагани от дадена детска градина. Публичните детски училища записват и приемат деца през цялата година въз основа на заявления, при условие че има свободни места. Детските градини осигуряват предучилищни образователни програми през цялата година.
Задължителното начално образование в Словения се организира като цялостна деветгодишна програма за начално училище. То е безплатно и продължава от 6 до 15-годишна възраст. То се предоставя от държавни и частни начални училища, както и от учебни заведения за деца със специални нужди. Средното образование се дели на общо, по-ниско професионално, професионално и средно професионално и техническо образование. Средното образование продължава между 2 и 5 години, като децата обикновено се записват на 15-годишна възраст. Учебната година продължава от 1 септември до 24 юни. Уроците за средношколците в последната им година завършват през втората половина на май. Уроците се провеждат 5 дни в седмицата (от понеделник до петък).
Програмите за по-ниско професионално образование продължават 2 години и са насочени към ученици, завършили своите основни училищни изисквания и успешно завършили най-малко седмата година от 9-годишната програма на основното училище или завършили основното образование по адаптирана програма. След завършване на по-ниско професионално образование учениците се квалифицират за основни професии. Сертификатът за завършен изпит дава възможност на ученика да намери работа или да се запише в първата година на програма за средно професионално образование.
Средното професионално образование продължава 3 години и завършва с последен изпит, който позволява на ученика да намери работа или да продължи образованието си. Средното професионално и техническо образование продължава 4 години и завършва с изпит за професионална матура (напускане на училище). Това позволява на ученика да се запише в курсове за висше професионално обучение. Програмата за общо образование (гимназия) е основа за по-нататъшно обучение в университета. Словения има общи и професионални гимназиални програми, като първата се предоставя от общи и класически гимназии, а втората от технически, икономически и художествени гимназии.
Висшето образование в Словения включва кратък цикъл на висше техническо образование и висше образование. Висшето образование с кратък цикъл се осигурява от публични и частни висши професионални колежи. Тези практически ориентирани програми продължават 2 години. Висшето образование се осигурява от държавни и частни университети и други висши учебни заведения и се осъществява в университетски факултети, художествени академии и професионални колежи. Курсовете във всички висши учебни заведения се осигуряват въз основа на актуализираните програми за обучение в Болоня. Учебните програми от първи цикъл са университетски програми и програми за професионални колежи, докато учебните програми за втори цикъл са магистърски програми. Завършилите получават диплома и професионално или академично звание. Учебните програми се организират за редовни или задочни програми. Академичната година продължава от 1 октомври до 30 септември. Езикът на преподаване във висшите учебни заведения е словенски, въпреки че определени учебни програми се преподават на английски, хърватски или сръбски.
Записването е възможно в следните висши учебни заведения в Словения през учебната 2019/20 година: Евро-средиземноморски университет, Нова Универса (Нов университет), Университет Приморска, Университет Любляна, Университет в Марибор, Университет в Ново място, Университет на Нова Горица, както и редица независими висши учебни заведения. След завършване на професионална висше образование или университетска програма от първи цикъл, завършилите могат да продължат обучението си в следдипломни магистърски професионални курсове и по-късно в курсове, за да получат званието доктор на науките. Изключение от това са стандартните професионални курсове от втори цикъл, например по медицина, ветеринарна наука, фармация и теология.
Инфлация- ( -1.3 %)
Ниво на безработица –3,8 % мъже, 5,5 % жени
Културният живот в Словения е много динамичен. Страната има две национални оперни и балетни къщи (Любляна, Марибор) и голям брой театри (Марибор, Любляна, Нова Горица, Кран). Недържавните театри също са популярни.
Най-важните институции в областта на изобразителното изкуство са Народна галерия (Национална галерия) и Модерна галерия (Музей на съвременното изкуство), както в Любляна, така и Пилонова галерия (Pilon Gallery) в Айдовщина. За класическата музика най-известните оркестри са Словенската филхармония (Словенска филхармония) и Симфоничният оркестър RTV Словения (Симфоничен оркестър на RTV Slovenija).
Словения има богата и разнообразна мрежа от културни организации и асоциации и всяка година в туристическите райони на Словения се провеждат голям брой представления и събития. Те включват много голям брой малки мащабни местни събития, включващи истории от ежедневието, обичаите на работата и живота и историята. Някои от тези традиционни събития включват фестивалите Jurjevanje, Kurentovanje и Furmanski Praznik, дни на националните костюми, джоустинг и др. Словения също е страна на хорове, фолклорни групи и духови оркестри. Любителите на спорта могат да се насладят на традиционните ежегодни състезания за ски скокове и ски летене, както и други състезания по ски.
Най-популярните индивидуални спортове са алпинизъм, скално катерене, планинско катерене, ски, плуване, бягане и колоездене, а основните отборни спортове са футбол, хандбал, баскетбол и волейбол. Участието в маратони също е много популярно. Възрастни и деца могат да се присъединят към спортни клубове, които предлагат широка гама от развлекателни програми. Изграждането и модернизацията на спортни съоръжения се финансират от държавата или местната общност. Много съоръжения са и частна собственост. Словения има голям брой спортни клубове. Едни от най-популярните форми за семеен отдих, особено през почивните дни между май и ноември, са планинско катерене и семейни екскурзии до околността.
Словения също има дълга традиция на доброволни пожарни дружини.