
- до 90 дни: Командированите работници могат да пребивават в Швейцария до 90 дни на календарна година без разрешение за пребиваване. Въпреки това имат задължението за регистрация. Срокът за командировани лица и предоставящи услуги самостоятелно заети лица е 8 дни преди започване на заетостта. Правилото с 90-те дни важи за самостоятелно заети лица, предоставящи услуги и за командироваща фирма. Тези правила важат за командировани работници от всички националности, когато работодателят е със седалише в ЕС или ЕАСТ. Повече информация е достъпна тук: https://entsendung.admin.ch/
- В повечето браншове няма задължение за регистрация, ако за една календарна година лицето работи в в Швейцария общо 8 дни. В следните браншове: строителство и довършителни работи; градинарство и озеленяване; хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг; промишлено и битово почистване; сектор услуги за охрана и сигурност; пътуваща търговия (изключение: цирковите артисти и пазарни търговци трябва да подават формуляр за уведомление след деветия ден на работа) и еротичен бизнес регистрацията трябва да бъде осъществена без значение колко дни ще работи в Швейцария съответното лице.
- повече от 90 дни: при предоставяне на услуги за повече от 90 дни важат други правила, които са определени извън рамките на Споразумението с ЕС за свободно движение. При такива случаи е необходим тест на пазара на труда, както и е възможно да има определени допустими контингенти и контрол на квалификацията. Полезни контакти в случая: https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/ueberuns/kontakt/kantonale_behoerden/adressen_kantone_und.html
Кандидатстването за работа в Швейцария обикновено става чрез мотивационно писмо, автобиография, включваща снимка, копия на дипломи и удостоверения за работа.
Мотивационното писмо трябва да заинтересува работодателите достатъчно, за да ги подтикне да разгледат по-подробно Вашата кандидатура. Мотивационното писмо не бива да надвишава една страница A4. Посочете причините, поради които се интересувате от работата или компанията, както и уменията и опита, които имате, за да работите в тази фирма. Завършете писмото, като покажете готовност за интервю.
Автобиографията не трябва да бъде по-голяма от две страници A4 и трябва да съдържа следната информация: пълно име, адрес, телефонен номер, националност, професионален опит и всеки трудов стаж, получен по време на вашето обучение, общо образование (училище, висше образование и професионално обучение), владеене на езици, компютърни умения, специфични нагласи и лични интереси (развлекателни дейности, клубове и др.). В Швейцария голямо значение се придава на дипломите и удостоверенията: опишете напредъка си в кариерата, като избягвате пропуските, ако е възможно, и посочете швейцарските степени или други квалификации, на които вашите нива съответстват.
Друг начин за търсене на работа е като се свържете с работодател без да знаете дали всъщност съществува свободно място. В този случай направете мотивационното си писмо възможно най-конкретно. То трябва да бъде придружен само от вашето CV. Сертификатите за трудова заетост и дипломите трябва да се предоставят само при поискване или трябва да бъдат взети на интервюто.
Намиране на жилище
Има два основни начина за намиране на жилище в Швейцария: редовно разглеждане на рекламите за имоти, публикувани онлайн или в местни и регионални вестници, или свързване с агенциите за недвижими имоти в района, в който искате да живеете.
Наличието на жилища на швейцарския пазар е малко ограничено, особено в определени региони; следователно понякога е много трудно да се намери квартира най-вече в градовете. Затова ви съветваме да започнете да търсите възможно най-скоро след като сте наети на работа в страната. Трябва също да имате предвид, че наемите в Швейцария са сравнително високи в сравнение с тези в други европейски страни.
Наемът е доста скъп вариант в дългосрочен план и гражданите на ЕС, които живеят в Швейцария, може да предпочетат да си купят апартамент или къща. За да получите заем за ипотека, трябва да предоставите минимален депозит от 20%. Жилищни имоти за продажба могат да бъдат намерени по същия начин като помещенията под наем (чрез уебсайтове, вестници или агенции за недвижими имоти).
Признаване на дипломи и квалификации
С цел преодоляване на множеството различия в квалификационните стандарти на отделните Европейски страни, Европейската Комисия предоставя няколко инструмента, целящи да осигурят повече прозрачност и яснота при признаване на дипломи и квалификация.
1. Европейската мрежа NARIC обхваща Национални центрове за информация при признаване на академично образование във всички страни, членки на ЕИП: www.enic-naric.net. Националния център в Швейцария можете да намерите на : www.crus.ch.
2. Europass също е инструмент, осигуряващ прозрачност на професионалните умения. Системата Europass осигурява яснота при разглеждане и признаване на професионалната квалификация в различните части на Европа. Във всяка държава са установени места за информация относно системата Europass – за повече информация: www.europass.sedefop.europa.eu.
Tрудови договори
Швейцарското законодателство не предвижда конкретна форма на трудов договор.
Възможен е дори устен договор, но се препоръчва писмената форма. Колективният трудов договор (CLA) може да обуслови необходимостта от писмен договор, докато законът изисква определени видове договори (например за чиракуване и временна заетост) да бъдат сключвани задължително в писмена форма.
Когато трудов договор е сключен за неопределен срок или за повече от 1 месец, работодателят трябва в рамките на 1 месец след започване на трудовото взаимоотношение да уведоми писмено служителя за основните договорни разпоредби (имена на договарящи страни, начална дата на трудов договор, длъжност на служител, възнаграждение, включително всякакви добавки и седмично работно време).
Трудовият договор трябва да посочва най-малко имената на работодателя и служителя, началната дата на договора, извършената работа и възнаграждението, което ще се изплаща. Други важни разпоредби на договора са изпитателният срок, който не може да надвишава 3 месеца, и периодът на предизвестие (вижте раздел „Прекратяване на трудови взаимоотношения“). Освен това трудовите договори не трябва да предвиждат аморални или незаконни задачи.
Съществените разпоредби в договорите не могат да бъдат променяни, освен със споразумение между страните. Ако работодателят трябва да реши да промени някаква съществена разпоредба (например намаление на заплащането на работника или служителя), изменението трябва да бъде представено на служителя, който трябва да получи адекватен период за размисъл. Ако служителят не възрази през този период, изменението се счита за прието и се приема.
Швейцария няма специални разпоредби за сезонните работници. Няма определение за сезонен труд, обичайните правила (трудово право, колективен трудов договор и др.), уреждащи трудовия договор, се прилагат и за лица с краткосрочни договори.
Гражданите на държави-членки на ЕС-27 / ЕАСТ не изискват разрешение за пребиваване, за да започнат работа в компания в Швейцария за период до три месеца на календарна година. Независимо от това, такава заетост изисква електронно уведомяване за краткосрочен престой. Онлайн формуляр за уведомяване трябва да бъде подаден не по-късно от деня преди започване на работа.
Швейцария може да се похвали с високо запазени и живи традиции, както и местни обичаи. Алпите играят основна роля в създаването на историята и културното многообразие на Швейцария.
Тази страна е идеален избор за любители на всички видове изкуства. Културното наследство в Швейцария е световно в повече от 600 музея, с които швейцарците с право се гордеят. Най-известните са Швейцарският музей в Цюрих, Художественият музей в Базел, Транспортният музей в Люцерн, Олимпийският музей в Лозана и Музеят на Червения кръст в Женева. Всеки от тях съчетава забавление и полезна информация.
Швейцария е известна със занаятите и главно с часовникарството. Индустрията на швейцарските часовници е с реномирана репутация през последните десетилетия. Международният музей на часовниците в La-Chaux-de-Fond има богата колекция от 4500 часовници и повече от 700 стенни часовници.
Швейцария има богата музика, разпространена из кантоните. Алпийската народна музика разцъфтява в уникални форми и композиции.
Швейцарската народна музика като цяло е оживена танцова. Всяко швейцарско село има поне един хор или традиционна музикална група.
http://www.eda.admin.ch/eda/de/home.html - Министерство на външните работи
http://www.ejpd.admin.ch/ejpd/de/home.html - Министерство на правосъдието и полицията
http://www.bfm.admin.ch/index.php?id=656&L=1 - Федерална служба за миграциите
http://www.educa.ch/dyn/14.asp - Швейцарска образователна система
http://www.bbt.admin.ch – Федерален офис за професионално образование и технологии/за признаване на професионално образование/
www.bsv.admin.ch – Федерален социално осигурителен офис
https://www.arbeit.swiss – Работа в Швейцария
https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/themen/arbeit.html - Разрешения за работа и трудови въпроси
Ако имате нужда от допълнителна информация можете да се свържете с EURES съветниците ни за Швейцария.